www.pepeljuga21veka.org.rs-Čarolija - Pepeljuga 21. Veka i Prijatelji

Ако је ово Ваша прва посета, обавезно погледајте Често Постављана Питања кликом на линк ЧПП. Да би сте постављали или одговарали на теме морате бити регистровани, односно пријављени. Кликните на линк Региструј се за наставак.


Колубарска Битка

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:
Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 23 Апр 2008, 16:59

Kolubarska bitka ili Suvoborska bitka jedna je od najvećih i najznačajnijih bitaka između vojske Kraljevine Srbije i Austro-Ugarske u Prvom svetskom ratu. Vođena je 30 dana na frontu od 200 km kilometara. Okončana je uspešnom protivofanzivom koju su izvele snage pod vođstvom generala Živojina Mišića, protiv brojnije i nemerljivo bolje opremljene austrougarske vojske u trenutku kada je ceo svet očekivao vesti o kapitulaciji Kraljevine Srbije.


Kolubarska bitka ušla je u istoriju ratovanja kao jedinstven primer da se vojska, kojoj je predviđen potpun slom, za kratko vreme reorganizuje, pređe u kontraofanzivu i nanese neprijatelju odlučujući poraz. Taktika pregrupisavanja samo I armije i koncentrisanog udara na VI armiju(koja je bila razvučena na širokom frontu) koju je izveo Živojin Mišić danas se izučava na vojnim školama širom sveta.

Kolubarska bitka je značajna i po tome što su obe vojske u operacijama nisu imale strategijske rezerve kojima bi mogle da ojačaju svoje linije tamo gde je to neophodno, već su to postizale prebacivanjem snaga sa jednog na drugi deo fronta
Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Re: Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 10 Дец 2009, 00:05



The Balkan Wars and the First World War 1912-1918
Balkanski Ratovi i Prvi Svetski Rat 1912-1918
Za krst casni i slobodu zlatnu - Vecna Slava

The Serbian Campaign was fought from August 1914, when Austria-Hungary invaded Serbia at the outset of First World War, until the end of the war in 1918. The front ranged from the Danube to southern Macedonia and back north again, involving forces from almost all combatants of the war. The Serbian Army was decimated towards the end of the war, falling from about 420,000[1] at its peak to about 100,000 at the moment of liberation. The Kingdom of Serbia had lost 1.3 million inhabitants during the war (both army and civilian losses), which represented 33% of its overall population and 60% of its male population - a demographic disaster that is still obvious today. (In official : Serbia lost 370,000 soldiers, or 26 percent, of all mobilised people (for ex. France 16.8; Germany 15.4; Russia 11.5; Italy 10.3 per cent). World War I was, in at least one sense, started when a group of young men (calling themselves Young Bosnia), most likely backed by a secret Serbian society (the Black Hand) assassinated the heir to the throne of Austria-Hungary, Archduke Franz Ferdinand. Austria-Hungary issued a set of demands, the July Ultimatum. Serbia accepted all but one of them. The Austrians rejected the Serbian response and mobilized their southern army for a war against Serbia. Serbia had an experienced army, having fought two wars in the last two years, but it was also exhausted and poorly equipped and the Austrians thought that they would fall in less that a month. Serbia's strategy was to hold on as long as they could and hope the Russians could defeat the main Austro-Hungarian Army. Serbia constantly had to worry about its hostile neighbor to the east, Bulgaria, with which it had fought several wars, most recently in the 1913. The Serbian army at the start of the war was some 180,000 strong, commanded by Marshal (Vojvoda) Radomir Putnik. Putnik brilliantly handled the Serbian Army, even though he almost never left his special hospital room in Serbia. The war against Serbia started on August 12, when Austro-Hungarian armies crossed the border, the Drina River. While the entire Austro-Hungarian Army was very large, due to the Russian declaration of war, the Austro-Hungarians could only attack with two small armies (the Fifth and the Sixth) over the Bosnian border. They had around 280,000 men, and were much better equipped than the Serbians. Overall, Austrian command was in the hands of the ineffective General Potiorek. The Serbian Army threw back repeated attempts to cross the Drina and Sava rivers (this action is called the Battle of Cer or the Battle of Jadar). After very hard fighting, the Austro-Hungarian Army halted their attempts. In early September, the Serbs launched a small offensive into southern Bosnia, hoping to incite a revolt among their fellow Slavs. However, the offensive had no effect and was driven out within a few weeks.



Kolubarska bitka ili Suvoborska bitka jedna je od najvećih i najznačajnijih bitaka između vojske Kraljevine Srbije i Austro-Ugarske u Prvom svetskom ratu. Vođena je 30 dana na frontu od 200 km kilometara. Okončana je uspešnom protivofanzivom koju su izvele snage pod vođstvom generala Živojina Mišića, protiv brojnije i nemerljivo bolje opremljene austrougarske vojske u trenutku kada je ceo svet očekivao vesti o kapitulaciji Kraljevine Srbije.
Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Junak Kolubarske bitke

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 19 Јан 2011, 19:09

Posle Prvog svetskog rata u Beogradu je jedno vreme izlazio časopis "Vidovdan" u kojem su opisivani podvizi srpske vojske u minulim ratovima. Prema pisanju ovog časopisa, dva najveća junaka srpske vojske u proteklim ratovima bili su kapetani Ljubomir Kojović i Bajo Milunović. Sticajem okolnosti, obojica su se borila u "Gvozdenom puku". Ljubomir Kojović je hrabro poginuo kao komandir jurišne čete na Solunskom frontu a Bajo Milunović je imao sreću, da i pored brojnih rana, preživi rat i dočeka duboku starost u Nišu.

Mnogi stanovnici Svetosavske ulice u Nišu, verovatno nisu znali da je korpulentni sedokosi starac, koji dostojanstvenim penzionerskim korakom svakodnevno prolazi pored njih, nekada bio junak nad junacima, čovek koji je sa teškom ransm na glavi uspeo da pređe preko Albanije i čije je grudi krasilo 17 najviših ratnih odlikovanja. O svojim nodvizima retko je govorio, svoje junaštvo nije "naplatio", kako su mnogi umsli i u irošlom a i u ovom ratu. Živeo je skromno i povučeno što je još jedna vrlina pravih junaka.

OFICIRSKI ČIN KAO NAGRADA ZA JUNAŠTVO

Bajo Milunović je rođen 1882. godine u Morači u Crnoj Gori, pre nego što su se njegovi preselili u toplički okrug u Srbiji. Odrastao je i stasao u novom zavičaju i u rat sa Turcima 1912.godine krenuo je kao narednik. U prvoj borbi se odmah istakao, kada je na samoj granici sa svojom desetinom bombaša napao i zapalio tursku karaulu kod sela Mirovca.

U najtežim borbama kod Bitolja, sa svojom četom nalazio se na najisturenijem delu fronta na Oblakovskim visovima. Po strašnoj neiogodi, kiši i susnežici, izdržali su nekoliko uzastonnih turskih juriša, braneći noložaje po svaku cenu. A kada su turski napadi oslabili, Bajo se irvi podigao da povede vojnike na juriš.

U ratu sa Bugarima izdržao je najteža iskušenja borbi na reci Bregalnici. Po nesnosnoj vrućini, mučeni stalnom nestašicom vode, okruženi epidemijom kolere, Bajo i njegovi vojnici su stalno išli iz borbe u borbu. Kao i uvek, prvi su kretali na juriš, za njegov vod se govorilo da nikada ne saginju glavu pred kuršumima. Izveo je i pravi podvig, kada se sa grupom svojih vojnika ubacio u pozadinu bugarskih trupa ia Pljačkovici i dva dana se
održao tamo, uništavajući im komoru i centre veze.
U najtežim borbama na Grlenskim visovima, kada su vojpici padali kao snoplje, Bajo je kao i uvek prvi ustajao iz rova i kretao na juriš. U jednom takvom jurišu bio Je i ozbiljpo koptuzovap od eksplo-zije topovske granate, koja je pala u ljegovoj blizini. Imao je i ovoga puta sreću i nreživeo je.
Za pokazanu hrabrost u ovim ratovima, Bajo Milunović je unanređen od podoficira u čin potporučnika i odlikovan zlatnom medaljom Obilića.

PODVIG NA LIMANSKOJ ADI

Sa svojim gvozdsnim pukom Bajo Milunović se, sada već kao oficir, komandujući četom, hrabro borio u Cerskoj bici, na najosetljivijem delu fronta kod Tekeriša. Posle proterivalja neprijatelja iz Srbije, puk je dobio zadatak da drži front na Drini u reonu sela Badovinaca. Dok je glavnina puka držala rovove na obali Drine, dve čete su bile prebačene pa Limansku Adu, ostrvo obraslo gustim vrbama, gde su se ove čete vrlo vešto zamaskirale i nrikrile.

U ranu zoru 28. avgusta austrougarski „79. puk Bana Jelačića" krenuo je sa tri svoja bataljona da forsira Drinu. Imali su nesreću da to forsiranje obave baš na odseku koji Je branio gvozdeni puk. Mirno su pustili austrougarske vojnike da pređu preko reke i kada su počeli da se iskrcavaju na obalu one dve prikrivene čete sa Limanske Ade otvorile su uragansku paljbu na njihova leđa. Tada je i ces gvozdeni puk krenuo na juriš i Austrougarski 79. puk je bio uništen. Tada je prebrojano na bojištu preko 500 mrtvih neprijateljskih vojnika. Zarobljeno je 3 oficira i 176 vojnika. U ovoj borbi se posebno istakao Bajo Milunović, koji je komandovao jednom od one dve čete na Limanskoj Adi. U ovoj borbi zadobio je još jednu od svojih brojnih rana.

TEŠKE RANE NA KOLUBARI

Kolubarska bitka je bila najteža ali i najslavnija bitka koju je vodila srpska vojska u Prvom svetskom ratu.U prvoj fazi ove bitke, takozvanoj odstupnoj fazi, srpska vojska je, zbog nestašice municije morala da se sa Drine neprekidno povlači sve do reke Kolubare. U toku tog povlačenja, četa kojom j'e komandovao Bajo Milunović dobila je zadatak da po svaku cenu zadrži železnički most preko Kolubare za jedan dan, dok se trupe pozadi mosta ne konsoliduju.

Bajo Milunović je sa svojom četom zadržao taj most i prelaz preko njega čitavih šest dana. Pod neprekidnom artiljerijskom vatrom, Bajo je tvrdoglavo držao položaj bez obzira na gubitke.
Samo desetak dapa kasnije, 16. novembra u odsudnom trenutku Kolubarske bitke, gvozdeni puk je bio u teškoj situaciji. Neprijateljska pešadija Je potpomogputa artiljerijom iznenada udarila u otkriveni bok "gvozdenjaka", jer se susedni puk povukao na svoju ruku i ostavio ih na cedilu. U tom najosetljivijem trenutku, Bajo Milunović je samoinicijativpo poveo svoju četu na juriš, žrtvujući se da bi omogućio da se njegov puk prestroji i zauzme novi položaj.

Sa teškom ranom, Bajo Milunović je uspeo da se izvuče iz bolnice i da sa srpskom vojskom prođe sve tegobe povlačenja preko Albanije, učestvujući u borbama na Sblunskom frontu i na kraju se pobedonospo, kao kapetan prve klase, vratio u Srbiju kao oslobodilac.

Posle rata, Bajo Milunović je jedno vreme službovao kao aktivni oficir a zatim je penzionisan u činu majora. Živeo je u NIšu sve do svoje smrti, školujući sina i izdržavajući porodicu od skromne penzije.

Bajo Milunović je bio nosilac 17 najviših ratnih odlikovanja, pored ostalog Karađorđeve zvezde sa mačevima, Ordena Belog orla, Legije časti, dve zlatne medalje za hrabrost "Obilić", i drugih visokih odlikovanja.
Narodne novine, 15.8.1990
Прилози
bajomilunovic.jpg
Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 21 Јун 2011, 21:45

Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Re: Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 26 Сеп 2016, 22:40

Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Re: Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 27 Феб 2018, 20:00

Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Re: Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 27 Феб 2018, 20:04

Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке:3333
Придружен:03 Апр 2008, 18:22
Место:GROCKA
Контакт:

Re: Колубарска Битка

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 12 Дец 2019, 18:59

Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!


http://nbf.pl‎

Повратак на “Војна доктрина, ратови, битке и остало”




 Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 15 госта

cron