www.pepeljuga21veka.org.rs-Čarolija - Pepeljuga 21. Veka i Prijatelji

Ако је ово Ваша прва посета, обавезно погледајте Често Постављана Питања кликом на линк ЧПП. Да би сте постављали или одговарали на теме морате бити регистровани, односно пријављени. Кликните на линк Региструј се за наставак.

Udar groma kad mu vreme nije

Уредник: zoxyf

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке: 3323
Придружен: 03 Апр 2008, 18:22
Место: GROCKA
Контакт:

Udar groma kad mu vreme nije

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 15 Феб 2012, 22:28

Da se pre dogadjalo , jeste, a da mu vreme nije, narocito u Februaru. 11.02 .2004 godine, novine su izvestile o ovom fenomenu,koje je propraceno plakanjem Ikone u Vojvodjanskom mestu Despotovo.
U Beogradu, a Grocka je pored njega, ovaj fenomen je bio 2001 godine.

Zapisi o proslosti govore sledece

ZAPISI M. M. Vukićevića s početka 19. veka kažu da je u Beogradu "27. januara 1801. godine tutanj mnogi i grmljavina bi, i zemlja se tresla i pukše tri groma".
Zimskih grmljavina u Beogradu bilo je i 2. januara 1917. godine, 17. januara 1955, na Božić 1982. i 16. januara 1983. godine. Tih godina zime su bile blaže od prosečnih, a temperature su ponekad bile izuzetno visoke.

Drugi izvor prenosi sledece

ZIMSKA GRMLJAVINA NE SLUTI NA DOBRO...

(1) Send to friend Print Ponedeljak, 29. Novembar, 2010.| Autor: Agencija TANJUG

BEOGRAD - Pretposlednji novembarski dan u Beogradu počeo je s kišom, ali i s grmljavinom i munjama, što nije uobičajena pojava za ovo doba godine. Šef Odseka za klimatske analize i prognoze u Nacionalnom centru za klimatske promene Republičkog hidrometeorološkog zavoda Jasminka Smajlagić kaže da grmljavine u sred zime nisu uobičajena pojava, ali se, ipak, povremeno javljaju.

Neki meteorolozi, međutim, kažu da su grmljavine zimi retke i javljaju se tek svakih 10 do 15 godina. U narodu je, pak, uvreženo verovanje da zimska grmljavina "ne sluti na dobro".

"Grom udari na Svetoga Savu, u sred zime kad mu vreme nije - stihovi su narodne pesme 'Početak bune protiv dahija' kojom se najavljivao Prvi srpski ustanak.

Grmelo je kažu uoči egzodusa Srba iz Krajine, Prvog srpskog ustanka, Drugog svetskog rata... bombardovanja NATO-a, a narodno predanje kaže da je grmelo, i usred zime, pred Kosovski boj 1389. godine.

Iako za grmljavinu usred zime postoji naučno objašnjenje, u slovenskoj mitologiji grom se dovodi u vezu sa starim božanstvom Perunom, a posle hristianizacije sa Svetim Prorokom Ilijom.

Kada je grmelo Srbi su u prošlosti smatrali da Sveti Ilija tera đavole. Ljudi su se radovali kada grom udari uoči Sretenja (14. februar) i po tom mišljenju, s obzirom da se grmljavina dogodila bliže Sretenju, nego Svetom Savi - imamo razloga za radovanje.

Grmljavina uoči Sretenja bila je znak da ljudi radujući se izlaze iz svojih kuća, iznose posude u kojima se mesi hleb zbog verovanja da drvo u koje udari grom ima natprirodna dejstva - posebno kada je reč o lečenju kostobolje i zubobolje.

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/ ... -62274.php

dalje prognoze o tome na sledecem linku

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2 ... 1005.shtml

Za Sretenje evo nekih i saveta

2. februar: Sretenje, Obretenje. - Narod veruje da su se toga dana sreli zima i leto, pa je zima kazala letu: "Pomozi Bog, golo leto! Ti meni daješ gole i bose ljude a ja tebi obučene i obuvene!" Leto je na to odgovorilo: "Bog ti pomogao, obučena zimo! Istina je da ti meni daješ obučene i obuvene ljude, a ja tebi gole i bose, ali se deca i ljudi više raduju meni nego tebi". Narod drži da od Sretenja nastaju topliji dani i da ne može više biti tako jaka zima.
Ovoga dana devojke paze kakvog će čoveka prvo sresti. Ako koja prvo sretne crnomanjastog, za takvog misli da će se udati, a ako plavog - onda za takvog. Isto tako, ako sretne zdravog, bogatog, siromaškog ili bolesnog - udaće se za takvog.
Ako je na ovaj dan oblačno ili pada sneg ili kiša, vreme će se uskoro promeniti i nastaće topliji dani. Ako je na ovaj dan vreme lepo i sunce greje, onda će još dugo trajati zima.
Kakva ce nama biti pva godina ne znam, ali da se culo, culo se da smo i majka i ja izletele iz kuce jer nismo znale sta se to cuje.

Nek Bog sve ljude sacuva od zla, pomogao nam ovaj Dan.
Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

http://nbf.pl‎

Повратак на “2012 godina”

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 8 госта