www.pepeljuga21veka.org.rs-Čarolija - Pepeljuga 21. Veka i Prijatelji

Ако је ово Ваша прва посета, обавезно погледајте Често Постављана Питања кликом на линк ЧПП. Да би сте постављали или одговарали на теме морате бити регистровани, односно пријављени. Кликните на линк Региструј се за наставак.

Pisanje sa povodom

Уредник: meteori

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Поруке: 3323
Придружен: 03 Апр 2008, 18:22
Место: GROCKA
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 23 Апр 2012, 15:21

Dugo sam razmisljala o temi, gde cu moci da pisem o mnogim stvarima, uzgred budi receno Opusteno ili sa namerom, a sve zarad svakodnevnice koja nas okruzuje sa svojim dogadjajima. Za one koji nisu registrovani, Pepeljugin kutak se ne moze citati a posto ovo i nije bas bas toliko licno, onda se tema nalazi ovde.

Da postoje ljudi koji se osvrcu i na temu covekoljublja pokazuje i tekst koji moze da se procita u celosti u izdanju Press-a, a ovde je samo deo...
Postoji los izbor, veoma los izbor i postoji Moj izbor

Можете да ме мрзите, можете да ме волите, али морате да ме поштујете

Миран је онај ко зна а ћути, и који не верује у оно што чује док не провери!

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 23 Апр 2012, 15:22

Na tuđu muku je lako navići se

Još srednjovekovnim vladarima bilo je svojstveno davanje unesrećenima. Solidarnost se izražavala i kroz jatakovanje, pomaganje hajducima, ratovanje za druge narode, sprovođenje tuđih ideologija... Gde smo danas?

Sve što želite da drugi čine vama, činite vi njima." Zlatno pravilo ne samo hrišćanstva, izgovoreno pre oko dve hiljade godina, negde je na putu do 21. veka otišlo u zaborav. Moderno društvo, utisak je naših sagovornika, kao da se zaglavilo između tog „želite" i „činite", a savremeni svet odabrao potpuno treću opciju, pa sad češće čujemo - (pre)živi i pusti druge da (pre)žive.

Sećate li se kad ste poslednji put videli da neko prilazi baki na semaforu i pomaže joj da pređe ulicu? Da majci s detetom ponese kese dok ona ne smesti bebu u kolica? Ili ide u nabavku za bolesnog komšiju? Ustajanje u autobusu odavno se u društvu smatra prevaziđenom temom.

Šta znači biti solidaran?

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 25 Апр 2012, 12:22

Juce je mama pozvana, da pokupi oko 20 pileta tovnih, koji su dati na poklon, sve je izgledalo suvise lepo, dok pilici nisu stigli do nas, tacnije dok nismo otisli da ih dovezem.
Znate svi kako izgleda tovno pile, to je ono belo koje se hrani dva do tri meseca, pa se onda kolje i zavrsi u samoposlugama ili radnjama.Mnogi od vas su ih i gajili, i znaju da to pile trazi prostor, vodu i hranu, ali ovi pilici nisu imali tu srecu. Na farmi gde su rasli, oni nisu imali prostor vec kavez, u koji su strpani po 10 i tako su se jadni gurali, tiskali, i posto nema dna cvrstog vec zice, mnogima od njih su noge slomljene, i tako zarasle, jer nisu imali oslonac kako treba ili podlogu, a nada sve negu. E takve pilice smo uzeli od zene koja ih je poklonila. Kada sam shvatila da vise od pola pileta ima zarasle prelome, ili oduzetost nogu, suze su mi krenule na oci, gledajuci te male duse kako su namucene i odbacene, jer takvo pile po misljenju farmera ne zasluzuje hranu, vodu i zivot, vec se baci ili pokloni. Sad ce neko reci, poklonu se u zube ne gleda. Mi gajimo kuci koke, tu su i guske , imam i neke nosilje sto su ostale od vece grupe koja je poklonjena Manastiru Rajinovac, i svi oni imaju ljubav, paznju, hranu i vodu i prostor, tako da sam dozivel jedan emotivni sok, kada sam ugledala ovu gomilu bolesnih i ranjenih pilica.
Dok je mama cistila prvu turu pilica, jer je krenula sa klanjem, ja sam otisla, i jedno po jedno pile koji su oko 1,5 do 2 kg donosila blizu posude sa vodom i pojila ih, a oni, duse male zedne pa samo zamoce glavu u vodu i piju li piju. One ociscene pilice, odmah sam podelila, za tri porodice za koje znam da tesko zive, a majka jedno sto je izdinstala, nisam mogla da nadjem snage da uzivam u njemu, i mozda vec posle par zalogaja, sam odgurnula tanjir , zahvalila se mami, ir ekla da ja to ne mogu.
Ima jos pilica, da se kolju, oni koji su na nogama i koji su borci, resila sam da sacuvam, i da zive i dalje, neka caprkaju po dvoristu sa ostalima, i neka zive normalno, kao sto i treba da zivi jedno pile, ostali, koji se muce, i pate sa oduzetim nogicama ili slomljenim, mamu sam zamolila da zakolje, i da me ne zove kada spremi jelo od njih da jedem, pre cu biti gladna nego da jedem. Pitam se , ali ko sam ja, ali se pitam, kakav mozak i covek moze da pusti zivotinju da se muci, samo zarad toga da mu ona donese novac. Cesto zaboravljamo kao ljudi, da treba da blagosiljamo ono sto nam donosi dobra, bilo to posao, zemlja, ili zivotinja, da nije toga, ne bi smo imali ni mi sta nam treba, ali izgleda da je dobar deo ljudi ogrezao u mnogim stvarima, i da ne posmatra to bas tako. Ljudi su zaboravili da postuju druge, a kamoli da postuju, ono sto im donosi profit, doprinos.Zaboravili su kada im stigne racun i kada ga plate da ga blagosiljaju, jer Bog je dao da se to plati, u zdravlju i sreci, a mi.... samo prelazimo bahato preko svega toga i kukamo, kao ranjenici.
Koliko smo sami zgazili toga, kao sto je vlasnik farme zgazio ove pilice, jer ga nije dotakla njihova patnja, njihovo pistanje od bola i glad ili zedj?

Bicu srecna ako mi se ovi pilici odrze sto ce da ih ostavimo, i da napreduju, da bar svoj vek koji imaju na zemlji, dozive i prozive kako i treba jedna dusa , makar ona bila obicno belo tovno pile.
Прилози
DSCF1779.JPG

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 24 Мај 2012, 18:06

Koristim kisu, da malo sednem za racunar, i da napisem neke impresije, ako mogu da ih nazovem tako, jer danima radim od jutra do kasno uvece, i kad sam malo slobodno, cim obidjem par ljudi i cujem novosti, pitam se iznova, sta se meni desilo u medjuvremenu :udri:
Prosto ne mogu da shvatim, desavanja ali vise ih, je i imaju argum,ente prema kojima sam ja licno jos mala beba, tako da ako ovde napisem nesto od toga, bar znam tu je, na naum bar nekome.
Ovoga puta cu se osvrnuti, na to da pozelim srecu i sebi i Vama, da uspemo d aizadjemo iz sindroma Juznoamericke porodice, gde je sve svedeno na jednu veliku nulu, a najvise odnosi i vaspitanje.Dok se neki ljudi i organizacije zalazu za prave vrednosti koje treba da postoje u porodici, slika koja je realna i koju ja vidjam je vise nego porazavajuca.
Imala sam nesrecu, da cujem mladu majku, kako nagovara svoju kcerku, sa nepunih 18 godina, da mora da spava sa deckom, jer se ponasa retardirano, i nenormalno, jer, Pobogu, pa sve njene drugarice vec uveliko upraznjavaju seks, samo njena kcerka jadnica to jos nije.I sta mislite da se desilo, da mala je popustila i uradila je to, a pobedonosni osmeh na licu majke je bio vise nego ocevidan, da mi je bilo muka.
E sad je na redu vaspitavanje, da cak i ako ostane trudna, pa sta je tu problem??? :udri: Rodi ga ti sine za mene, mama ce da ga cuva ati se provodi, sta ce ti muz!!!!!!! :mudrica: :mudrica: :mudrica:
Kada sam krenula da se mesam u to sve, dobila sam retoricki samar direkt recima
Pa sta treba da bude sama kao Ti???
Nista vise nisam mogla ni da kazem posle ovih reci, sem da se okrenem i odem,sa zeljom da ce njena kcerka biti nadam se iole pametnija, da ne ponovi istoriju, i da se uda jer je ostala trudna(inace kondom se ne koristi, decko joj je rekao da zna sta rad))) :udri: :udri: :udri: :udri: :udri:

Pitam se samo, gde li je veca nesreca, kada Bog nekome da decu ili nekome ne...ostace pitanje na koje verujte mi, i pored sve volje koju imam,ne mogu naci odgovor

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 18 Јун 2012, 14:37

Vreme tece, da nismo ni svesni sem kada napravimo pauzu, kao sto je slucaj danas, kada silom prilika sedam za racunar, da pogledam neke mailove, i da naravno molim za pomoc ljude dobre volje. U temi ko nam se i kako obraca za pomoc viewtopic.php?f=130&t=662

postavicu pisma onih ljudi koji su kontaktirali i pitali za pomoc. Posto ja sama ne mogu vise da saljem iz moje kuce samo, Vi procitajte pa ako neko nadje za shodno da moze da odvoji adrese imate i posaljite. U svakom slucaju hvala u moje ime i ime Porodica koje pomoc traze.

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 18 Јун 2012, 14:48

Postovani,
zovem Se Vanja Smiljanic "zivim" sa suprugom i dvoje dece od 2 i 5 godina u Pancevu
nemamo stalno zaposlenje ali zaradimo za hranu i osnovne potrebe, ali nas najveci problem je stan nemamo novca za placanje kirije ovi ljudi nas drze vec 3 meseca bez placanja kirije ali sad moramo negde da se odselimo, nemamo gde a nemamo ni novca da platimo. Hvala Bogu svi smo zdravi, nismo izbeglice a nismo ni Romi pa nam ni socijalna sluzba ne moze pomoci. Molim Vas da nam pomognete, ako postoji neka napustena kucica ili stan, neki stariji ljudi kojima je potrebna pomoc illi neka kuca za cuvanje i odrzavanje pod bilo kakvim uslovima. Znam da ovaj problem muci mnogo ljudi u nasoj zemlji, ali znam da ima mnogo kuca napustenih pa ako mozete pomozite. Hvala

Kontakt podaci:
Vanja Smiljanic

KOntaktirati ako zelite da pomognete nase mail adrese ili brojeve telefona

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 18 Јун 2012, 15:05

Konacno da mi se ispuni i ta zelja, da budem neko ko je zvao ekipu 48 sati svadba, za moje drugare :). Ocekujem vesti sa kastinga , da cujem kako su prosli, kako je to divno kada se vencavaju i radjaju nove bebe:)
Licno sam premorena, sad imam minimum kilograma, i ne mogu da verujem koliko mi se spava i spava i spava. Ali neko mora id a radi. Poslala sam dva paketa pomoci jedan za Novi Pazar, drugi za Jagodinu, podelila od moje skromne kuhinje hranu i kucnu hemiju i osetila se ponosno. Ali i jako umornom...

pepeljuginadobravila
Корисников грб
Site Admin
Контакт:

Pisanje sa povodom

Непрочитана порукаод pepeljuginadobravila » 22 Авг 2012, 12:19

3 dana pred akciju kolektivnog krstenja i vencanja, opipala sam otok ispod levog payuha, koji je bio a i sad je jako bolan na dodir. Celu akciju sam ispratila nesvesna jednog dela sta se i kako sve dogadjalo, sto su neki i primetilim na sta sam se u tom trenutku branila premorom, koji se jasno i video na mom licu.
Da sam premorena jesam i to previse, zaista za jednu osobu natovarila sam toliko posla da se zaista pitam da li sam samoj sebi prijatelj ili neprijatelj.
I naravno ko o cemu, ja o alternativi, tako da je svez kupus uveliko stradao, jer sam ga onako izgnjecenog stavljala ispod pazuha, sto i sad cinim.

O filmovima u glavi , nije potrebno da pricam, jer ih je bilo mali milion, sa tom promenom, da sam ovaj put rekla mami sta mi se desava i suocila sa tim, da nemam mogucnost za sebe da se nesto posebno borim od onoga sto mi je samo i ostavljeno kao mogucnost. Primedbe koje cujem od pojedinih osoba u stilu
Svetlana, zasto to tako olako shvatas, ako se tebi nesto desi ko ce brinuti o drugima
i shvatam ponekad ozbiljno a ponekad samo odmahnem glavom, jer za razliku od svih vas koji samo citaju ovo, ili eventualno i ucestvuju , jedina osoba koja je izmedju korisnika i donatora u ovoj mojoj prici sam ja, a iskustva i dogadjaji koji prate ovu profesiju i rad nisu uvek najlepsi i najbolji.
Ima puno razocarenja, od toga kada vas neko slaze da ce pomoci, od onoga kada shvatite da pred sobom imate porodicu koja samo trazi, trazi, trazi a ne cini nista da samoj sebi pomogne, ili da ne pricam Sacuvaj Boze o onim ljudima koji svoju decu koriste da bi ih neko drugi hranio, oblacio, obuvao, jer oni su roditelji a ko sam uostalom Ja?

Tek sad u velikoj meri razumem sve one ljude koji su pomagali porodice i porodoice, kojima je preko glave kukanja, zapomaganja i prenemaganja od onih koji su u svojstvu truta i takoreci zrtve, a primili su toliko toga i sve je proslo samo da izvinite na izrazu , kroz zadnjicu a nista nisu ulozili pametno u kucu, ili skolovanje dece i njihov napredak.
I sada dok pisem postoje takvi ljudi i sa jedne i sa druge strane a ja u sredini, i pokusavam da pored svih obaveza koje sam preuzela , o kojima ne pisem dok ne krenu sa realizacijom, pomislim i na mene u toku dana.
Sad skoro me jedno dete, iako ima 18 godina, ipak je to za mene dete, upitalo kako uspevam sve da zavrsim? I kad sam pokusala da odgovorim nista pametno mi nije palo na pamet sem odgovora Uz Boziju pomoc sve je lakse. a kada sam kasnije pokusala da samoj sebi zaista odgovorim kako sve postizem, ko zeli da veruje neka veruje ko ne zeli ne mora, ali kada ste spremni da od sebe sve date (emotivno, materijalno , duhovno) da biste ucinili nesto lepsim, boljim, korisnijim onda zaista sama ta energija u coveku, koja samo moze da proistekne od Boga je jedini pokretac i izvor svega. A , ako bas taj isti Bog koga volim i u koga verujem zeli da prodjem sve sto i prolazim, a sa druge strane toliko srece je poklonjeno drugima, onda je sve to mala cena , jer MI nismo sami ovde na zemlji, i kada bi bila sreca da veci deo populacije to ukapira, sve bi bilo daleko lakse i bolje.
A dok se to ne desi, onda sta mi preostaje, sem da se borim onko kako mi je prilika, i da pokusam da istrajem koliko god mogu vise, duze i jace.
Dok sa jedne strane imamo bolesnu decu, od kojih mnogi okrecu glavu jer se rukovode mislima , ma to nije moje dete, sa druge strane imamo decu koja su zdrava fizicki ali mentalno ne. Ciji je veci usud i cija je veca kazna ne znam ali je jako tesko to posmatrati i biti pasivan, sto se i ocekuje u mnogim situacijama. Cilj iznad svega.I onda zbog cilja i svrhe, mnogo puta progutana knedla, mnogo suza isplakanih u krevetu nocu, mnogo teskih trenutaka licno, a za druge biti nasmejan, vedar i lep.
Da li je mogla da mi se da neka manje zahtevna uloga ili ne, nisam ta koja o tome odlucuje, ali pitam se da li se daje Oskar za nju? kao nagrada u vidu porodice koju cu moci da zasnujem???

pitanja i pitanja, a odgovori ko zna gde. Mozda poenta nije u tome naci samo odgovor vec sama borba kako do njega doci.Za one koji imaju mnogo mnogo vise od mene same, a toga nisu ni svesni samo moja molba, osvrnite se oko sebe i pocnite da zahvaljujete Bogu na blagoslovima kojima ste darivani.. Neko je tih blagoslova zista zeljan

http://nbf.pl‎

Повратак на “Опуштено”

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 8 госта